El Bisbat de Vic signa un conveni de col·laboració amb la Fundació Puig Porret

Avui dijous 28 d’abril de 2016 a les 12h a la Sala Sínodes del Palau Episcopal s’ha signat el conveni de col•laboració entre el Bisbat de Vic i la Fundació Puig Porret en motiu del projecte Episcopus. El conveni ha estat signat pel Sr Bisbe, Mons Romà Casanova i la Presidenta del Patronat de la Fundació Puig-Porret, Ana Maria Carbonell. 

Avui dijous 28 d’abril de 2016 a les 12h a la Sala Sínodes del Palau Episcopal s’ha signat el conveni de col•laboració entre el Bisbat de Vic i la Fundació Puig Porret en motiu del projecte Episcopus. El conveni ha estat signat pel Sr Bisbe, Mons Romà Casanova i la Presidenta del Patronat de la Fundació Puig-Porret, Ana Maria Carbonell. 

Sr. Bisbe “Donem les gràcies a la Fundació Puig Porret per haver confiat amb el projecte Episcopus. A dia d’avui podem dir que aquest projecte està tenint un gran ressò a nivell de Catalunya gràcies al seu potencial i a la seva voluntat de realitzar accions que perdurin en el temps i tinguin una repercussió directa amb la societat. 

Se’n destaquen accions ja fetes com l’edició del llibre de Torras i Bages, l’exposició de la catedral sobre Torras i Bages que durarà fins el 12 de desembre, l’exposició itinerant de Torras i Bages i els artistes que ara està a Manresa... i nous projectes que tenim en ment com la restauració de les pintures de Josep Maria Sert a la catedral, el Congrés Internacional amb la Universitat de Vic anomenat “Església i societat a la Catalunya Central”, la digitalització dels arxius episcopals, entre molts d’altres.”

Sra. Carbonell “La Fundació Puig Porret ha decidit aportar aquesta quantitat econòmica a Episcopus perquè ha cregut que era un projecte ambiciós i que avarca una gran quantitat de projectes de moltes dimensions. És una oportunitat per apropar l’Església a la societat d’avui i desitjo personalment que aquest projecte sigui impactant i que tingui una gran repercussió a la ciutat tal i com ho està sent fins ara”.

Aquesta institució ha valorat el projecte Episcopus com a projecte que ha de portar un intens impacte en diferents àmbits, entre ells el cultural i el religiós, i que ha de servir per donar un valor afegit a la ciutat i servir-ne de dinamitzador, coincidint plenament amb els valors de la Fundació Puig-Porret. 

És així doncs, com s’ha procedit a subscriure aquest conveni de col·laboració per un import de 20.000 euros repartits en 2 anys (2016 i 2017) segons ha estat acordat en la Junta del Patronat de la Fundació de 16 de desembre de 2015. 

 

Més informació Anna Guixà Fisas – coordinacióAquesta adreça de correu-e està protegida dels robots de spam.Necessites Javascript habilitat per veure-la.